Ekonomi

Kanada mali hedeflerini tutturmak için vergileri ayarlamaya hazırlanıyor

OTTAWA – Mali hedeflerini korumak amacıyla Kanada hükümetinin bugünkü bütçe konuşmasında vergi artışları ve fon tahsisatlarını açıklaması bekleniyor. Maliye Bakanı Chrystia Freeland’ın TSİ 16:00’da Parlamento’ya sunacağı bütçe konuşmasında, yerleşik mali kurallara bağlı kalarak yeni girişimleri finanse etmenin yolları ele alınacak.

Bütçe detaylarını bilen bir kaynağa göre, Freeland’ın bütçesi ülkenin en varlıklı bireylerini vergilendirmeye yönelik bir stratejinin ana hatlarını çizecek. Bu durum, Başbakan Justin Trudeau yönetiminin özellikle kamu çalışanlarının maaşları, hibeler, sübvansiyonlar ve sermaye harcamaları olmak üzere harcamaları aktif bir şekilde arttırdığı ve bu yılın ilk on ayında geçen yılın rakamlarını aştığı bir döneme denk geliyor.

Harcamalardaki artışa rağmen Trudeau orta sınıftan vergi alınmayacağı konusunda güvence verdi. Hükümeti kısa bir süre önce konut kriziyle mücadeleye yönelik bir dizi önlem açıkladı ve muhalefete meyilli seçmenlerin desteğini yeniden kazanmak amacıyla milyarlarca dolar taahhüt etti.

Hükümetin Kasım ayındaki Sonbahar Ekonomik Açıklamasında ortaya koyduğu mali çıpalar arasında 2023-24 mali yılında mali açığın 40,1 milyar C$ (29,13 milyar $) ile sınırlandırılması, 2024-25 mali yılında borcun GSYH’ye oranının daha önceki tahminlere göre düşürülmesi ve 2026-27’den itibaren açığın GSYH’nin %1’ini aşmamasının sağlanması yer alıyor.

Sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarının artırılması karşılığında Yeni Demokratlar tarafından desteklenen azınlık Liberal hükümetinin, yaklaşık 43 milyar C$ olduğu tahmin edilen yeni harcama taahhütlerini dengelemek için hedefe yönelik vergilendirme önlemleri alması gerekecek ve yaklaşık 26 milyar C$ doğrudan bütçenin alt satırını etkileyecek.

Yeni Demokratların lideri Jagmeet Singh Pazartesi günü büyük şirketlerin ve zenginlerin vergilendirilebileceğini ima etti. Pazartesi günü Ottawa’daki Kanada Ticaret Odası’nda düzenlenen bir toplantıda konuşan Trudeau, hükümetin sorumlu yatırımlarına vurgu yaptı. Bugün açıklanması planlanan bütçe ile paydaşlar bu mali hedeflere nasıl ulaşılacağının ayrıntılarını bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberbaskil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu