Ekonomi

Türkiye’den Twitter’a dezenformasyon uyarısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Devlet İlişkileri Lideri John Hughes ve Twitter Türkiye Kamu Politikası Yöneticisi Ronan Costello ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda, Twitter’da yürütülen dezenformasyonun yanı sıra asılsız ihbarlar, geçersiz yardım kampanyaları, uydurma hesaplar ve zırvalıklara karşı alınabilecek adımlar masaya yatırıldı.

Toplantıda toplumu paniğe ve kaosa sürükleyebilecek dezenformasyona karşı Twitter’ın sorumluluklarına dikkat çekildi.

Görüşmede Türkiye, Twitter yönetimine, başta sosyal medyada dezenformasyonun önlenmesi için etkin işbirliği olmak üzere İnternette Uzlaşma Çabalarına Dair Kanun kapsamındaki yükümlülüklerini de hatırlattı.

Özellikle kriz zamanlarında halkın hızlı haber alışverişi için kullandığı sosyal medya uygulamalarının yanı sıra haber kanallarının da ortasında yer alan Twitter, yaklaşık 6 saatlik erişim sorunu sonrasında kısmen açıldı. Saat 16:30 sıralarında sosyal medya platformunda erişim sorunu yaşanmaya başlandı. Twitter 22:30 itibariyle kısmen açıldı. Bazı taşınabilir operatörleri kullananlar erişim kazanmaya başladı. Twitter’ın yanı sıra bazı kullanıcılar da ünlü video paylaşım uygulaması TikTok’a erişimde sorun yaşadı.

Bakanlık yetkilileri ve AFAD, sosyal medyada yanlış bilgilerin yayılmasına ilişkin endişelerini her zaman dile getiriyordu. Yapılan açıklamalarda bazen kötü niyetli bazen de yanlış bilgiler içeren faydalı bilgilerin paylaşılmasının grupların yanlış yerlere gitmesine neden olduğu vurgulandı. Bu nedenle bant daraltma uygulandığı belirtilirken, TikTok ve Twitter akışlarındaki yavaşlama da kullanıcıların tepkisiyle karşılandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu