Haber

Kasırga Myanmar ve Bangladeş’i öldürdü

Mocha Kasırgası, Myanmar ve Bangladeş’in kıyı kesimlerinde etkili oldu. Yerel saatle 13.00’te başlayan kasırga bölgede şiddetli yağmur ve sele neden oldu. Myanmar’ın Rakhine eyaletinde 14 yaşındaki bir çocuk üzerine ağaç düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

İNSANLAR TAHLİYE EDİLMİŞTİR

Birleşmiş Milletler Yardım Ofisi’nden yapılan açıklamada, fırtına öncesi Arakan eyaletinde en az 100 bin kişinin inançlı bölgelere taşındığı belirtildi. Afet Yardım yetkilisi Mijanur Rahman, Bangladeş’te yaklaşık 300.000 kişinin dini bölgelere tahliye edildiğini söyledi.

Myanmar’ın Arakan Eyaletinin başkenti Sittwe’deki kurtarma grubu, bölgede elektrik ve internet bağlantılarının kesildiğini, dalgaların enkazı sular altında kalan sokaklara taşıdığını ve suların hızla yükseldiğini bildirdi. Yardım çalışanları, kasırga nedeniyle sahil kasabası Cox’s Bazar’daki kamplarda yaşayan yarım milyonu çocuk da dahil olmak üzere 1 milyondan fazla Rohingya mültecinin risk altında olmasından duydukları endişeyi dile getirdi.

BM Yardım Ofisi, Arakan ve kuzeybatıda yaklaşık 6 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu ve 1,2 milyon kişinin yerinden edildiğini duyurdu. Öte yandan bugün etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle Bangladeş hükümetinden heyelan uyarısı yapıldı.

kemah-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu