Haber

Avukatı açıkladı: ‘Kanunda olmayan hüküm Barış Pehlivan hakkında uygulanmak isteniyor’

15 Ağustos’ta 5’inci kez cezaevine girmesi beklenen Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, 2015’te yürürlüğe giren infazın düzenlenmesine ilişkin kanunun 10’uncu maddesinin uygulanmasına ilişkin kuralları açıkladı. 15 Temmuz, kontrollü serbestlik talebini reddeden Marmara Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nün cevabında. Arka gözü olduğunu söyledi.

Cezaevi müdürlüğünün kendisini milletvekili yerine koyduğunu belirten Avukat Hüseyin Ersöz, sözcü Hürmet Özürk’e açıklama yaptı.

Ersöz, “7456 sayılı Kanun’da bu düzenlemeden yararlanamayanlar tek tek sayıldı. Kanun koyucu Barış ve onun durumundakileri istisna olarak düzenlemedi. Bu durumda yok saymak hukuka aykırıdır.” cezaevi müdürlüğünün yaptığı gibi genel hükümlere atıfta bulunarak özel bir düzenleme.”

‘İTİRAZ EDECEĞİZ’

Cezaevi müdürlüğünün bu kararına Bakırköy İnfaz Hakimliği’nde itiraz edeceklerini ve Pehlivan için bir kez daha ‘Denetimli Serbestlik Kararı’ talep edeceklerini belirten avukat Ersöz, “Hakim kararı bizim ‘Hukuk Devletimiz’in de ölçüsü olacak” dedi. standartlar.”

Avukat Ersöz de, “Çarşamba günü Bakırköy İnfaz Hakimliği’ne itiraz edilecek. Bu arada CHP milletvekilleri, Barış Pehlivan hakkında kanunda olmayan bir hükmün uygulanacağına itiraz ediyor. Bu konuyu Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüşecekler.”

BARIŞ PEHLIVAN: KONTROLLÜ ÖZGÜRLÜĞE GEÇMEK İÇİN HUKUKİ İMKAN VAR

Barış Pehlivan da davadaki son duruma ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Denetim altındaydım. Ama hakkımda açılan ve halen yerel mahkemede devam eden bir hakaret davası nedeniyle denetimli serbestlik hakkım yakıldı. Yeni yasaya göre yeniden denetimli serbestliğe geçmem için yasal bir imkan var. Ancak E-Devlet’e göre 8 ay açık cezaevine gitmem gerekiyor. Ancak yeni çıkan kanunda hakkımda bir madde olmadığı için yeni kanundan yararlanmak istiyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu