Haber

ABD basını: Erdoğan’ın siyasi kaderini Kürtler belirleyecek

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere ilişkin bir analiz ABD merkezli CNN International’da yayınlandı. “Türkiye’nin Kürtleri Erdoğan’ın siyasi talihini belirleyebilir” başlıklı analizde seçim süreci değerlendirildi. Nadeen Ebrahim imzalı analizde, “Kürt yanlısı HDP, seçimlerde kazananı belirleyecek parti oldu ve Recep Tayyip Erdoğan’ı 20 yıl iktidardan uzaklaştıracak dengenin sağlanmasında belirleyici rol oynadı.”

‘ERDOĞAN’IN KÜRTLER VE HDP İLE İLİŞKİLERİ KARIŞIK’

Selahattin Demirtaş’ın yaklaşık 7 yıldır cezaevinde tutulduğu ve HDP’nin kapatma davasıyla karşı karşıya olduğunun belirtildiği analizde, “Bütün bunlara rağmen HDP’nin etkisi Türk siyasetinin yönünü belirleyebilir” sözleri kullanıldı. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın adaylık açıklamasının yer aldığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtler ve HDP ile ilişkisi “karmaşık” olarak yorumlandı.

Analizde, “Erdoğan aleyhindeki en kritik gelişme, HDP’nin geçen ay kendi adaylarını göstermeyeceğini açıklamasıydı. Pek çok uzman, bu atılımın HDP’lilerin Erdoğan’ın ana rakibine oy vermesinin önünü açacağını söylüyor.

‘ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ’

CNN International’a konuşan HDP’li Hisyar Özsoy, “Aday göstermeyeceğiz ve yorumlamayı uluslararası camiaya bırakacağız” dedi. “Oyunu mantıklı oynamak istiyoruz ve çok dikkatli olmalıyız” diyen Özsoy, partinin ‘kirli bir siyasi iklimden’ kaçınmak istediğini sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

haber-kabaduz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu